Romicus - události, aktuality, časovosti

Vědci proti strachu a lhostejnosti
Vzhledem k eskalaci extremistických nálad v naší společnosti pokládám za důležité podpořit výzvu části naší akademické obce.

Most, 18.8.2015
Karolinum
Docela mě jímá hrůza, kam až naše společnost za 25 let dospěla. Získaná svoboda projevu se z počátečního ostychu a obav říci svůj názor proměnila v žumpu obsahující výlevy všech lidských nectností – závisti, nenávisti, xenofobie, zbabělosti a strachu. Kam až má eskalace takovýchto názorů dojít? K otevřenému násilí? K vraždám?
 

Ó tempora, ó mores, pravil Cicero. Jaké to časy, jaké mravy, kdy se „slušní lidé“ zcela vážně a veřejně baví o tom, že některé skupiny lidí by bylo nejlepší hromadně zavírat do koncentráků nebo je raději rovnou poslat do plynu! Násilí a zvůle jako součást politiky, dav to chce, dav to žádá. Jak dlouho bude ještě trvat, než se najde nový Catilina, Hitler nebo Stalin, který toto volání davu vyslyší? Kdo nejde s námi, jde proti nám! A dříve než se zbavíme všech uprchlíků, islamistů, cikánů a veškeré ostatní „pakáže“, zatočíme s těmi intelektuály a pravdoláskaři, kteří vůbec nic nepochopili a jen nám chtějí hloupě bránit v našem svatém boji „za vlast“, „za národ“ a vůbec „za všechny slušné lidi“. Důsledky tohoto jednání všichni dobře známe a dopadají na každého. Každý pak křičí: „Já nic, já muzikant.“, ale vinni jsou všichni. Ti, kteří prostřednictvím svých frustrací ve své nevědomosti otevřeli Pandořinu skříňku zvůle a násilí i ti, kteří se jim v tom nesnažili včas zabránit, i když si již od počátku byli vědomi důsledků. Věděli, ale přesto mlčeli.

Toto je také hlavní důvod, proč má smysl zveřejňovat podobné výzvy, jako výzva vydaná některými příslušníky akademické obce, ke které se tímto ve vší skromnosti připojuji.

Více: Výzva vědců

 

Website Name 2009 | Sponsored by Skluzavky